top of page
Szlakiem polskich obiektów Unesco - 8 dni

Zwiedzanie i wypoczynek

 

Podczas tej wycieczki poznamy 8 miejsc ze światowej listy UNESCO: Stare Miasto w Warszawie, Krakowie, Toruniu, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniany zabytkowy kościół w Dębnie, kopalnię soli w Wieliczce i Halę Stulecia we Wrocławiu. Będziemy mieli okazję być na szczytach najwyższych polskich gór – Tatr, przejść po uroczych dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Poznamy  sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, Odpoczniemy w najsłynniejszym polskim kurorcie górskim w Zakopanym, zobaczymy zamki i pałace.

Dzień 1
Wycieczka po Warszawie, zwiedzanie obejmuje: Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), Trakt Królewski (Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Uniwersytet), Park Łazienkowski - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie i Pałac Kultury i Nauki.
Stare miasto, jest najstarszą częścią Warszawy i sercem stolicy, założone w XIII wieku, podczas II wojny światowej zniszczone w 90%, obecnie w całości odbudowane.
Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat był najbardziej kontrowersyjnym budynkiem w Warszawie. Wzniesiony w 1955, jako prezent od Związku Radzieckiego dla mieszkańców Polski, jest ciągle najwyższym budynkiem w Warszawie.

 

Dzień 2
Żelazowa Wola znajduje się godzinę jazdy z Warszawy. Przyjeżdża tu bardzo wielu turystów i melomanów z całego świata. To tutaj urodził się Fryderyk Chopin, obecnie jest tu park i muzeum poświęcone wielkiemu kompozytorowi.
Toruń – wieczorne zwiedzanie zabytkowy średniowieczny zespół miejski jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie (wpisany na listę UNESCO).

 

Dzień 3
Toruń. Oglądamy pięknie oświetlone zabytki: Ratusz Staromiejski, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Spichlerz, Katedra Świętojańska (w której wisi największy w Polsce średniowieczny dzwon), Brama Klasztorna, Kościół Mariacki, ruiny zamku krzyżackiego. 

Przejazd do Wrocławia

 

Dzień 4
Wrocław należy do najciekawszych miast w Polsce. Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku Głównego z przepięknym Ratuszem, kościoły Św. Marii Magdaleny, Św. Elżbiety, Uniwersytet Wrocławski. Przez Most Tumski przechodzimy na Ostrów Tumski gdzie zwiedzamy Katedrę Św. Jana Chrzciciela.
Podczas zwiedzania spotykamy ukryte w różnych miejscach Wrocławskie krasnale (wszystkich jest około 300)
Wieczorem oglądamy wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia, ogród Japoński i pięknie oświetloną fontannę na Pergoli.

 

Dzień 5
Auschwitz – Birkenau – największy nazistowski obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, miejsce zagłady około 1,5 mln ludzi z 28 krajów w tym około 1 mln Żydów. Miejsce wpisane na listę UNESCO.
Wadowice – miasto w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież.
Kalwaria Zebrzydowska – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium wpisane jest na listę UNESCO. 

 

Dzień 6
Kraków - na Starym Mieście zwiedzimy najważniejsze zabytki Krakowa: Rynek z sukiennicami i Kościołem Mariackim, Bramę Floriańską, Barbakan, Pałac Biskupi, Uniwersytet Jagielloński, jeden z najstarszych w Europie, kościół Franciszkanów, kościół uniwersytecki Św. Anny i wiele innych zabytków. Odwiedzimy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, bogato zdobione mozaikami ojca Marko Rupnika i położone obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

 

Dzień 7
Wyjazd do Zakopanego. Po drodze zwiedzamy stary drewniany kościółek gotycki z XV w. w Dębnie (wpisany na listę UNESCO)
Zakopane położone jest u stóp najwyższych polskich gór Tatr, jego Symbolem jest „styl Zakopiański”, który doskonale harmonizuje z krajobrazem gór.
Wjeżdżamy kolejką linową na Kasprowy Wierch, w przypadku niesprzyjającej pogody kolejką linowo-torową na Gubałówkę. Odwiedzamy sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach i Willę koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Powrót przez zabytkową wieś Chochołów do Krakowa.

 

Dzień 8
Kopalnia soli w Wieliczce – w litych skałach solnych wydrążono ponad 2000 komór, wiele z nich jest pięknie zdobionych, największe wrażenie robi Kaplica Św. Kingi. Trasa turystyczna to 3,5 km, a czas zwiedzania 3 godziny. Kopalnia wpisana na listę UNESCO.
Zwiedzamy wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Jest to najważniejsze historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce. Zamek był przez wieki siedzibą Królów Polski, obecnie stał się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów. W podziemiach Katedry na Wawelu znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku królów, książąt i bohaterów narodowych.
Kazimierz – obecnie dzielnica Krakowa, stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, przez wiele wieków był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Spacerujemy po dzielnicy, pozostałością po mieszkających tu Żydach są synagogi (Stara, Remuh, Wysoka, Poppera, Kupa, Izaaka).

 

bottom of page