top of page
Polska przyroda i zabytki - 10 dni

Zwiedzanie i wypoczynek

 

Podczas tej wycieczki będziemy mieli okazję na kontakt z polską przyrodą w Białowieskim Parku Narodowym, na szczytach najwyższych polskich gór – Tatr, przejść po uroczych dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwiedzić stadninę koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim. Poznamy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, zwiedzimy zabytkowe miejsca z listy UNESCO: Stare Miasto w Warszawie, Krakowie, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniany zabytkowy kościół w Dębnie, kopalnię soli w Wieliczce i Puszczę Białowieską. Odpoczniemy w najsłynniejszym polskim kurorcie górskim w Zakopanym, zobaczymy zamki, skansen i wiele innych.

Dzień 1
Wycieczka po Warszawie, zwiedzanie obejmuje: Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), Trakt Królewski (Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Uniwersytet), Park Łazienkowski - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie i Pałac Kultury i Nauki.
Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat był najbardziej kontrowersyjnym budynkiem w Warszawie. Wzniesiony w 1955, jako prezent od Związku Radzieckiego dla mieszkańców Polski, jest ciągle najwyższym budynkiem w Warszawie.

Stare miasto, jest najstarszą częścią Warszawy i sercem stolicy, założone w XIII wieku, podczas II wojny światowej zniszczone w 90%, obecnie w całości odbudowane.
 

Dzień 2
Przed południem dalszy ciąg zwiedzania Warszawy, po obiedzie przejazd do Białowieży.
Wyjeżdżamy do Białowieży – wieczorem spacer po terenie Białowieskiego Parku Narodowego

 

Dzień 3
Białowieski Park Narodowy to ostatni w Europie las o charakterze pierwotnym. Żyją tu żubry, wilki, rysie, bobry, borsuki i wiele innych zwierząt. Idziemy na trzy godzinny spacer po najcenniejszym obszarze puszczy z miejscowym przewodnikiem, zwiedzamy Rezerwat żubrów.

 

Dzień 4
Przejazd do Kazimierza Dolnego – położony nad Wisłą, niezwykle malownicze miasteczko, które szczególnie upodobali sobie artyści. Zwiedzamy zabytkowe Spichlerze, Rynek, wspaniałe renesansowe kamieniczki, kościół śś Jana Chrzciciela i Bartłomieja, zamek i basztę na wzgórzu z rozległym widokiem. 

 

Dzień 5
Sandomierz – położony na wysokim brzegu Wisły, posiada ponad 1000 letnią historię. Zwiedzamy  Rynek, Ratusz, kamienice mieszczańskie, Bazylika Katedralna NMP, kościoły Św. Michała i Św. Józefa, Bramę Opatowską z której rozpościera się piękny widok. Dla chętnych podziemna trasa turystyczna.
Baranów Sandomierski – renesansowy zamek, dawna siedziba magnacka, odnowione i udostępnione do zwiedzania wnętrza, budowlę otacza ogród francuski.
Przejazd do Krakowa

 

Dzień 6
Zwiedzamy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, bogato zdobione mozaikami ojca Marko Rupnika, następnie położone obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i klasztor w którym żyła św. Siostra Faustyna.
Wycieczka śladami Jana Pawła II po Starym Mieście, gdzie zobaczymy kilkanaście najważniejszych zabytków Krakowa i miejsc związanych z polskim Papieżem, w tym Rynek z sukiennicami i Kościołem Mariackim, Pałac Biskupi, Uniwersytet Jagielloński, jeden z najstarszych w Europie, gdzie studiował Karol Wojtyła, późniejszy papież, kościół Franciszkanów, kościół uniwersytecki Św. Anny i wiele innych zabytków.

 

Dzień 7
Auschwitz – Birkenau – największy nazistowski obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, miejsce zagłady około 1,5 mln ludzi z 28 krajów w tym około 1 mln Żydów. Miejsce wpisane na listę UNESCO.
Wadowice – miasto w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież. Zwiedzamy muzeum w domu rodzinnym Św. Jana Pawła II i nowoczesną multimedialną wystawę.
Kalwaria Zebrzydowska – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium wpisane jest na listę UNESCO. 

 

Dzień 8
Kopalnia soli w Wieliczce – w litych skałach solnych wydrążono ponad 2000 komór, wiele z nich jest pięknie zdobionych, największe wrażenie robi Kaplica Św. Kingi. Trasa turystyczna to 3,5 km, a czas zwiedzania 3 godziny. Kopalnia wpisana na listę UNESCO.
Zwiedzamy wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Jest to najważniejsze historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce. Zamek był przez wieki siedzibą Królów Polski, obecnie stał się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów. W podziemiach Katedry na Wawelu znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku królów, książąt i bohaterów narodowych.
Kazimierz – obecnie dzielnica Krakowa, stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, przez wiele wieków był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Spacerujemy po dzielnicy, pozostałością po mieszkających tu Żydach są synagogi (Stara, Remuh, Wysoka, Poppera, Kupa, Izaaka).

 

Dzień 9
Wyjazd do Zakopanego. Po drodze zwiedzamy stary drewniany kościółek gotycki z XV w. w Dębnie (wpisany na listę UNESCO).
Zakopane położone jest u stóp najwyższych polskich gór Tatr, jego Symbolem jest „styl Zakopiański”, który doskonale harmonizuje z krajobrazem gór.
Wjeżdżamy kolejką linową na Kasprowy Wierch, w przypadku niesprzyjającej pogody kolejką linowo-torową na Gubałówkę. Odwiedzamy sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach i Willę koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Powrót przez zabytkową wieś Chochołów do Krakowa.

 

Dzień 10
Jedziemy z Krakowa szlakiem Orlich Gniazd (zamków obronnych wybudowanych w średniowieczu przez Króla Kazimierza Wielkiego). Pierwszy z nich to renesansowy zamek w Pieskowej Skale. i sąsiadująca z nim niezwykła 20 metrowa skała „Maczuga Herkulesa”.
Następnie zwiedzamy ruiny zamku w Ogrodzieńcu połączone z fantastycznymi skałkami wapiennymi.
Kielce - w pobliżu miasta zwiedzamy ciekawy skansen „Muzeum Wsi Kieleckiej”. Jest to jeden z większych skansenów w Polsce, oglądamy zabytkowe chałupy, karczmę, szkołę, dworek szlachecki. Nocleg w Warszawie.


 

bottom of page