top of page
Od Bałtyku do Tatr, ​​szlakiem UNESCO w Polsce - 8 dni

Aktywne zwiedzanie

 

Wycieczka po Polsce, podczas której poznamy aż 9 miejsc ze światowej listy UNESCO: zamek w Malborku, Stare Miasto w Warszawie, Krakowie, Toruniu, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniany zabytkowy kościół w Dębnie, kopalnię soli w Wieliczce i Halę Stulecia we Wrocławiu. Będziemy mieli okazję podziwiać panoramę ze szczytów najwyższych polskich gór – Tatr, a także przejść po uroczych dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Poznamy  sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, Odpoczniemy w najsłynniejszym polskim kurorcie górskim w Zakopanem, zobaczymy zamki i pałace.

Dzień 1 
Wycieczka po Warszawie, zwiedzanie obejmuje: Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), Trakt Królewski (Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Uniwersytet), Park Łazienkowski - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie i Pałac Kultury i Nauki.
Stare miasto, jest najstarszą częścią Warszawy i sercem stolicy, założone w XIII wieku, podczas II wojny światowej zniszczone w 90%, obecnie w całości odbudowane.
Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat był najbardziej kontrowersyjnym budynkiem w Warszawie. Wzniesiony w 1955, jako prezent od Związku Radzieckiego dla mieszkańców Polski, jest ciągle najwyższym budynkiem w Warszawie.

 

Dzień 2
Przejazd do Malborka. Zwiedzamy największą gotycką twierdzę w Europie (wpisana na listę UNESCO). Krzyżacy rozpoczęli budowę w 1274 roku, a w 1309 wielki mistrz Zygfryd von Feuchtwangen przeniósł stolicę zakonu krzyżackiego z Wenecji do Malborka. Zamek w Malborku zajmuje ponad 20 ha, zwiedza się go przez około 3 godziny. Stałych wystaw jest tu bardzo dużo, m.in. bursztynów, zbroi, broni, znalezisk archeologicznych itp. Nocleg w Gdańsku.

 

Dzień 3
Gdańsk jedno z najpiękniejszych miast Polski.
Zwiedzanie rozpoczynamy od starego Miasta, ul. Długa, Mariacka, Piwna, Zielona brama, złota brama, Ratusz Żuraw, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, następnie Brama Stoczni Gdańskiej i Plac Trzech Krzyży z pomnikiem Poległych Stoczniowców.

 

Dzień 4
Przejazd do Torunia – zwiedzanie miasta, zabytkowy średniowieczny zespół miejski jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie (wpisany na listę UNESCO).
Oglądamy zabytki: Ratusz Staromiejski, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Spichlerz, Katedra Świętojańska (w której wisi największy w Polsce średniowieczny dzwon), Brama Klasztorna, Kościół Mariacki, ruiny zamku krzyżackiego. Na koniec zakupy pamiątek np. słynnych pierników toruńskich.
Przejazd do Wrocławia.

 

Dzień 5
Wrocław należy do najciekawszych miast w Polsce. Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku Głównego z przepięknym Ratuszem, kościoły Św. Marii, Św. Elżbiety, Uniwersytet Wrocławski. Przez Most Tumski przechodzimy na Ostrów Tumski gdzie zwiedzamy Katedrę Św. Jana Chrzciciela. Podczas zwiedzania spotykamy ukryte w różnych miejscach Wrocławskie krasnale (wszystkich jest około 300)
Wieczorem oglądamy wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia, ogród Japoński i pięknie oświetloną fontannę na Pergoli.

 

Dzień 6
Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Wrocławia i przejazd do Auschwitz.
Auschwitz – Birkenau – największy nazistowski obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, miejsce zagłady około 1,5 mln ludzi z 28 krajów w tym około 1 mln Żydów. Miejsce wpisane na listę UNESCO.
Wadowice – miasto w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież.
Kalwaria Zebrzydowska – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium wpisane jest na listę UNESCO. 

 

Dzień 7
Kopalnia soli w Wieliczce – w litych skałach solnych wydrążono ponad 2000 komór, wiele z nich jest pięknie zdobionych, największe wrażenie robi Kaplica Św. Kingi. Trasa turystyczna to 3,5 km, a czas zwiedzania 3 godziny. Kopalnia wpisana na listę UNESCO.

Kraków - na Starym Mieście zwiedzimy najważniejsze zabytki Krakowa: Rynek z sukiennicami i Kościołem Mariackim, Bramę Floriańską, Barbakan, Pałac Biskupi, Uniwersytet Jagielloński, jeden z najstarszych w Europie, kościół Franciszkanów, kościół uniwersytecki Św. Anny i wiele innych zabytków.

Zwiedzamy wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Jest to najważniejsze historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce. Zamek był przez wieki siedzibą Królów Polski, obecnie stał się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów. W podziemiach Katedry na Wawelu znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku królów, książąt i bohaterów narodowych.
 

Dzień 8

Wycieczka do Zakopanego. Po drodze zwidzimy stary drewniany kościółek gotycki z XV w. w Dębnie (wpisany na listę UNESCO). Zakopane położone jest u stóp najwyższych polskich gór Tatr, jego Symbolem jest „styl Zakopiański”, który doskonale harmonizuje z krajobrazem gór.
Wjedziemy kolejką linową na Kasprowy Wierch, w przypadku niesprzyjającej pogody kolejką torową na Gubałówkę. Odwiedzamy sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach oraz Willę koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Powrót do Krakowa przez zabytkową wieś Chochołów.


 

bottom of page