
Polskie zamki i pałace oraz miejsca UNESCO - 10 dni
Aktywne zwiedzanie
Podczas tej wycieczki zwiedzimy zabytki, w tym aż 10 miejsc ze światowej listy UNESCO: zamek w Malborku, Stare Miasto w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Zamościu, obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, drewniany zabytkowy kościół w Dębnie, kopalnię soli w Wieliczce i Halę Stulecia we Wrocławiu. Będziemy mieli okazję na kontakt z przyrodą w Poleskim Parku Narodowym, przejdziemy po uroczych dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Poznamy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, zobaczymy liczne zamki i pałace z ogrodami.

Dzień 1
Wycieczka po Warszawie, zwiedzanie obejmuje: Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO), Trakt Królewski (Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Uniwersytet), Park Łazienkowski - jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie i Pałac Kultury i Nauki.
Stare miasto, jest najstarszą częścią Warszawy i sercem stolicy, założone w XIII wieku, podczas II wojny światowej zniszczone w 90%, obecnie w całości odbudowane.
Pałac Kultury i Nauki przez wiele lat był najbardziej kontrowersyjnym budynkiem w Warszawie. Wzniesiony w 1955, jako prezent od Związku Radzieckiego dla mieszkańców Polski, jest ciągle najwyższym budynkiem w Warszawie.
Dzień 2
Przejazd do Malborka. Zwiedzamy największą gotycką twierdzę w Europie (wpisana na listę UNESCO). Krzyżacy rozpoczęli budowę w 1274 roku, a w 1309 wielki mistrz Zygfryd von Feuchtwangen przeniósł stolicę zakonu krzyżackiego z Wenecji do Malborka. Zamek w Malborku zajmuje ponad 20 ha, zwiedza się go przez około 3 godziny. Stałych wystaw jest tu bardzo dużo, m.in. bursztynów, zbroi, broni, znalezisk archeologicznych itp. Nocleg w Gdańsku.
Dzień 3
Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Zwiedzanie rozpoczynamy od starego Miasta, ul. Długa, Mariacka, Piwna, Zielona brama, złota brama, Ratusz Żuraw, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, następnie Brama Stoczni Gdańskiej i Plac Trzech Krzyży z pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Dzień 4
Przejazd do Torunia – zwiedzanie miasta, zabytkowy średniowieczny zespół miejski jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie (wpisany na listę UNESCO).
Oglądamy zabytki: Ratusz Staromiejski, pomnik i dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Spichlerz, Katedra Świętojańska (w której wisi największy w Polsce średniowieczny dzwon), Brama Klasztorna, Kościół Mariacki, ruiny zamku krzyżackiego. Na koniec zakupy pamiątek np. słynnych pierników toruńskich.
Przejazd do Wrocławia.
Dzień 5
Wrocław należy do najciekawszych miast w Polsce. Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku Głównego z przepięknym Ratuszem, kościoły Św. Marii Magdaleny, Św. Elżbiety, Uniwersytet Wrocławski. Przez Most Tumski przechodzimy na Ostrów Tumski, gdzie zwiedzamy Katedrę Św. Jana Chrzciciela.
Podczas zwiedzania spotykamy ukryte w różnych miejscach Wrocławskie krasnale (wszystkich jest około 300).
Wieczorem oglądamy wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia, ogród Japoński i pięknie oświetloną fontannę na Pergoli.
Dzień 6
Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Wrocławia i przejazd do Auschwitz.
Auschwitz – Birkenau – największy nazistowski obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, miejsce zagłady około 1,5 mln ludzi z 28 krajów w tym około 1 mln Żydów. Miejsce wpisane na listę UNESCO.
Wadowice – miasto w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież.
Kalwaria Zebrzydowska – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium wpisane jest na listę UNESCO.
Dzień 7
Kraków - na Starym Mieście zwiedzimy najważniejsze zabytki Krakowa: Rynek z sukiennicami i Kościołem Mariackim, Bramę Floriańską, Barbakan, Pałac Biskupi, Uniwersytet Jagielloński, jeden z najstarszych w Europie, kościół Franciszkanów, kościół uniwersytecki Św. Anny i wiele innych zabytków. Odwiedzimy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, bogato zdobione mozaikami ojca Marko Rupnika i położone obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Zwiedzamy wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą. Jest to najważniejsze historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce. Zamek był przez wieki siedzibą Królów Polski, obecnie stał się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów. W podziemiach Katedry na Wawelu znajdują się Groby Królewskie – miejsce spoczynku królów, książąt i bohaterów narodowych.
Dzień 8
Kopalnia soli w Wieliczce – w litych skałach solnych wydrążono ponad 2000 komór, wiele z nich jest pięknie zdobionych, największe wrażenie robi Kaplica Św. Kingi. Trasa turystyczna to 3,5 km, a czas zwiedzania 3 godziny. Kopalnia wpisana na listę UNESCO.
Kazimierz – obecnie dzielnica Krakowa, stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych, przez wiele wieków był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Spacerujemy po dzielnicy, pozostałością po mieszkających tu Żydach są synagogi (Stara, Remuh, Wysoka, Poppera, Kupa, Izaaka).
Dzień 9
Jedziemy do Łańcuta zwiedzamy wspaniały zamek a zarazem jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, spacer po otaczającym siedzibę parku angielskim.
Zamość – arcydzieło renesansowej architektury, założony przez potężnego magnata Jana Zamojskiego w oparciu o traktaty o mieście idealnym. (wpisany na listę UNESCO)
Zwiedzamy Rynek Wielki, Ratusz, renesansowe kamienice, katedrę, Rynek solny, dawną dzielnicę żydowską, bożnicę i mury miejskie.
Dzień 10
Zwiedzamy Poleski Park Narodowy - obejmuje on bagna, torfowiska, jeziora krasowe a także naturalne lasy z dużym bogactwem flory i fauny, symbolem parku jest żuraw.
W wodach parku występuje dwadzieścia jeden gatunków ryb, trzynaście gatunków płazów, siedem gatunków gadów, w tym rzadki żółw błotny, czterdzieści osiem gatunków ssaków. Jest to jeden z najbogatszych w ptactwo obszarów w kraju, zamieszkuje go około dwustu gatunków ptaków.
Pałac w Kozłówce – XVIII wieczny Pałac Zamojskich z autentycznym wystrojem wnętrz, położony w dużym pięknym parku. Znajduje się tu też Galeria sztuki socrealizmu z kolekcją ponad 1500 eksponatów z czasów socjalizmu w Polsce.
Kazimierz Dolny – położony nad Wisłą, niezwykle malownicze miasteczko, które szczególnie upodobali sobie artyści. Zwiedzamy zabytkowe Spichlerze, Rynek, wspaniałe renesansowe kamieniczki, kościół śś Jana Chrzciciela i Bartłomieja, zamek i basztę na wzgórzu z rozległym widokiem.
Na nocleg wracamy do Warszawy.